LOFAR w Polsce!

To jedna z trzech stacji wybudowanych w Polsce w ramach konsorcjum POLFAR. Oznaczenie naszej stacji to PL 611.

LOFAR map


LOFAR (skrót od LOw Frequency ARray - co oznacza sieć radiową na niskie częstotliwości) został zaprojektowany i skonstruowany przez holenderską agencję jednoczącą instytuty radioastronomiczne ASTRON (Netherlands Institute for Radio Astronomy). LOFAR składa się z około 25 000 anten tworzących grupy zwane "polami" lub "stacjami". Są one rozmieszczone na dużym obszarze w centrum Holandii, koło miejscowości Exloo, jak również w holenderskich prowincjach Groningen i Friesland. Stacje LOFAR-a powstały także w innych krajach europejskich. Możliwe dzięki LOFARowi obserwacje na niskich częstotliwościach otwierają nowe okno na Wszechświat.

W celu realizacji projektu budowy polskiej części LOFAR-a powołane zostało polskie konsorcjum pod nazwą POLFAR w skład którego wchodzą: Uniwersytet Jagielloński (koordynator), Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN, Uniwersytet w Szczecinie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Do zarządzania trzema polskimi stacjami powołano grupę POLFARO i obecnie przewodniczy jej Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

W porównaniu do konwencjonalnych radioteleskopów LOFAR może w krótkim czasie wykonywać mapy bardzo dużych obszarów nieba. Astronomowie spodziewają się, że obserwując dziesiątki milionów radioźródeł, uda im się odkryć wiele nieznanych dotąd zjawisk. Aby uzyskać więcej informacji o LOFAR-ze kliknij na: www.astron.nl/telescopes/lofar.