English

Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

Dojazd do Obserwatorium Astronomicznego UJ

Położenie: Obserwatorium Astronomiczne UJ znajduje się na zachodnim krańcu Krakowa, za Lasem Wolskim, pomiędzy Bielanami a Zakamyczem. Oficjalny adres to ul. Orla 171.

Mapa

Dojazd samochodem: Jadąc spoza Krakowa najłatwiej dostać się do OA UJ korzystając z autostradowej obwodnicy miasta (A4). Zjechać z niej należy na Węźle Mirowskim (północny, lewy brzeg Wisły przy stopniu wodnym), a następnie skierować się do centrum miasta ulicą Mirowską. Na pierwszym, większym skrzyżowaniu (z ul. Księcia Józefa) należy skręcić w lewo, zgodnie z drogowskazami drogi nr 780 do Oświęcimia i Mysłowic. Po pokonaniu pnącej się w górę, malowniczej serpentyny pozostawia się po prawej stronie drogę do klasztoru o.o. Kamedułów, a następna droga w prawo to już ul. Orla prowadząca bezpośrednio do Obserwatorium. Ulica Orla jest wąska i na długim odcinku pozbawiona niestety chodników - prosimy o ostrożną jazdę.

Od strony miasta najwygodniej kierować się na Salwator lub Most Zwierzyniecki, a następnie ulicą Księcia Józefa do Bielan (droga nr 780 - Mysłowice, Oświęcim). Po dotarciu do Bielan i pokonaniu serpentyny, druga droga w prawo prowadzi do Obserwatorium.

Jadąc drogą 780 z Mysłowic bądź Oświęcimia przez Alwernię lub drogą 774 z Balic należy kierować się do Krakowa mijając Kryspinów. Po przekroczeniu granicy miasta mija się samolot-pomnik po lewej stronie, a następnie skręca w lewo na następnym skrzyżowaniu za przejściem dla pieszych z sygnalizacją świetlną.

Obserwatorium posiada jedynie niewielki parking. Istnieje możliwość zawrócenia autobusu.

Uwaga

Podane informacje dotyczą stałych tras komunikacyjnych, które mogą ulec zmianie w wyniku prac drogowych i objazdów. Patrz komunikaty MPK.

Komunikacja publiczna: Najbliżej do Obserwatorium dojechać można autobusem linii 102 do przystanku Obserwatorium zlokalizowanego 50 m od bramy wejściowej. Autobusy linii 102 zatrzymują się przy przystanku kolejowym "Kraków Łobzów". Z rejonu Dworca Głównego PKP/PKS oraz Starego Miasta niezbędny jest dojazd z przesiadką. Skorzystać można z autobusów linii 152 lub 192 przesiadając się na 102 na dowolnym przystanku w ciągu ulicy Królowej Jadwigi pomiędzy ulicami Piastowską a Modrzewiową bądź w Chełmie. Inne możliwe miejsca przesiadki to Cichy Kącik (tramwaj 20, autobus 159), Miasteczko Studenckie AGH (autobusy 139, 159, 173, 208, 501, 511) czy Biprostal (tramwaje 4, 8, 13, 14, 24, autobusy 144, 194).

Drugim wariantem przesiadki jest dojazd do przystanku Bielany (jest to pętla dla linii 102). Zatrzymują się na nim autobusy linii 109, 209, 229, 239, 269605. Wszystkie jadą przez pętlę Salwator, 109 rozpoczyna jazdę przy Stadionie Cracovii.

Planując zwłaszcza dojazd z przesiadką warto skorzystać z mapy sieciwyszukiwarki połączeń.

TKGS