English

Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej
Uniwersytet Jagielloński, Kraków

ul. Orla 171
30-244 Kraków
 
telefon

centrala: 12 6238 620

sekretariat: 12 6238 629

faks

faks: 12 425 1318

kontakt dla mediów

Obiekt miesiąca OAUJ: Panchromatyczne modelowanie SED galaktyk jasnych w podczerwieni

W ciągu ostatnich dwóch dekad nasza wiedza o formowaniu się i ewolucji galaktyk przeszła rewolucyjną transformację, do czego przyczyniły się liczne dane zbierane w ramach wielozakresowych przeglądów nieba. Obserwacje te odgrywają kluczową rolę w zrozumieniu historii powstawania gwiazd we Wszechświecie, wyznaczaniu przesunięcia ku czerwieni pierwszych protogalaktyk oraz w śledzeniu procesów ewolucyjnych, w których z początkowo niewielkich obiektów urosły one z czasem do masywnych galaktyk obserwowanych dzisiaj.
Więcej...

Aktualia
Uniwersytet Jagielloński z własną misją kosmiczną w ramach nowego grantu ERC

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC, European Research Council) przyznała 3 mln euro doktorowi Michałowi Drahusowi na realizację projektu HYADES, w ramach którego powstanie dedykowany teleskop kosmiczny do obserwacji wodoru i deuteru wokół małych ciał w Układzie Słonecznym. Celem projektu jest ustalenie pochodzenia wody na naszej planecie oraz poszukiwanie nowych, nieznanych dotąd rezerwuarów wody w Układzie Słonecznym i innych układach planetarnych. Pięcioletni projekt realizowany będzie na Wydziale FAIS UJ.

Konkurs na stanowisko adiunkta w grupie pracowników badawczych w Obserwatorium Astronomicznym na Wydziale FAIS, w projekcie HYADES


Konferencja Cosmoverse 2024
Jul 9 – 11, 2024

Adam Strzałkowski, FOTON 99, Zima 2007
70 rocznica początku badań radioastronomicznych w Polsce



on-line mini-symposia
Press realese:
Pierwsze dokładne obserwacje mniejszej czarnej dziury w OJ 287
Kilka współpracujących ze sobą grup badawczych, w tym zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, potwierdziło obecność dwóch supermasywnych czarnych dziur w aktywnym jądrze odległej galaktyki OJ 287. Istnienie pary czarnych dziur po raz pierwszy zasugerowali astronomowie z Uniwersytetu w Turku w Finlandii, jeszcze w 1982 roku.



Astrolabium - konkurs astronomiczny dla dzieci i młodzieży


Wieczór z gwiazdami
30 VIII 2024


Almanach

Niebo nad nami:

OAUJ, Kraków


meteo


TKGS