po polsku

Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

Astronomiczny Obiekt Miesiąca: Październik 2023

< poprzedni Archiwum następny >

Co koronalne wyrzuty masy mówią nam o 25. cyklu słonecznym?

Słońce wpływa na otoczenie Ziemi na wiele sposobów i w różnych skalach czasowych. Stanowi siłę napędową życia na naszej planecie, zatem wszelkie zmiany w produkcji energii promienistej przez Słońce mogą wpływać na bilans energetyczny Ziemi. Obserwacje satelitarne prowadzone w ciągu ostatnich 40 lat wykazały, że długo- i krótkoterminowe wahania aktywności Słońca powodują niewielkie zmiany w produkcji energii słonecznej (natężeniu promieniowania słonecznego) -- mniejsze niż 0,1%. Zmiany irradiancji słonecznej w tej skali nie mają znaczącego wpływu na nasz klimat. Jednak obecnie Słońce doświadcza znacznego spadku aktywności. Może to oznaczać, że wchodzi ono w długi okres niskiej aktywności, czyli wielkie minimum współczesne.

Na ilustracji: Aktywne Słońce sfotografowane 1 X 2023 r. przez sondę SDO. Źródło: SDO, spaceweatherlive.com.

Po raz ostatni taki okres w aktywności słonecznej można było obserwować w 17 wieku. Wówczas, podczas tak zwanego Minimum Maundera, natężenie promieniowania słonecznego spadło o 0,22%. Spowodowało to spadek średniej temperatury Ziemi o 1-1,5 stopnia Celsjusza i doprowadziło do zamarzania rzek, długich mroźnych zim i chłodnych lat. Aktywność słoneczna odzwierciedla dynamiczne procesy słoneczne, które są nieliniowe. Z tego powodu związek między wszystkimi zjawiskami fizycznymi zachodzącymi na Słońcu jest bardzo złożony. Przewidywanie nawet tych najbardziej zauważalnych procesów, takich jak zdarzenia cykliczne (11-letnie cykle słonecznej aktywności magnetycznej), obarczone jest dużą niepewnością.

Istnieje wiele metod przewidywania kolejnych cykli aktywności słonecznej. Obecne prognozy dotyczące nasilenia 25 cyklu aktywności słonecznej wynoszą od połowy do dwukrotności nasilenia poprzedniego, 24 cyklu aktywności Słońca. W prezentowanych badaniach zastosowano nowe metody oszacowania intensywności 25 cyklu. W tym celu porównano częstotliwość występowania halo koronalnych wyrzutów masy (HCME) i inne charakterystyki obserwowane podczas fazy wzrostu cykli 23, 24 i 25. W obserwacjach koronograficznych (obserwacje korony słonecznej z zakrytą tarczą Słońca) HCME pojawia się jako jasny obszar wokół całej zasłanianej tarczy Słońca. Aby ukazać się jako takie halo, CME muszą jednak wcześniej powstać w pobliżu południka centralnego, w przedniej lub tylnej części Słońca, patrząc z Ziemi. Zatem frontalne halo CME obserwowane wzdłuż linii Słońce- Ziemia z dużym prawdopodobieństwem uderzy w Ziemię i wywoła burze geomagnetyczne.

Obserwacje występujących w 24 cyklu słonecznym koronalnych wyrzutów masy, wykonane z pomocą satelity SOHO, pokazały, że było coś bardzo szczególnego w częstości występowania HCME w porównaniu z cyklem 23. Liczba HCME w cyklu 24 była podobna do tej z 23, podczas gdy liczba plam słonecznych (SSN) spadła wówczas o ponad 40% (intensywność magnetyczna w cyklu 24 spadła o około 40%). Większa liczba halo w cyklu 24 (znormalizowana do SSN) została uznana za wskaźnik tygodniowego stanu heliosfery po długim i głębokim minimum aktywności słonecznej pomiędzy cyklami 23 i 24. Zmniejszone ciśnienie w heliosferze sprawiło, że CME rozszerzały się wtedy bardziej, stając się "aureolami" halo, nawet gdy pochodziły z większych odległości od centrum Słońca. Co więcej, w cyklu 24 koronalne wyrzuty materii przekształcały się w halo wcześniej (i bliżej Słońca) oraz z mniejszą prędkością niż w cyklu 23. Wyniki te sugerują, że możliwe jest wnioskowanie o względnej intensywności cyklu słonecznego na podstawie częstości występowania zjawisk HCME. Wyniki tych rozważań przedstawiono na wykresie 1.

Wykres 1: Liczba Wolfa dla cykli 22, 23 i 24. Czerwona linia przedstawia średnie miesięczne ilości plam słonecznych, a czarna linia odzwierciedla 13-miesięczną, wygładzoną średnią liczbę plam słonecznych. Źródło: Smolarek, K., Michałek, G., The last two solar cycles 23 and 24, 277, Annales Astronomia Novae, vol 2, 277, 2021.




Wykres 2: (a) Liczba HCME zsumowana dla okresów rotacji Carringtona (CR) wykreślona jako funkcja upływu czasu od początku 1996 roku. 13-miesięczny wygładzony trend dla SSN jest pokazany na szaro jako odniesienie. Fazy narastania cykli 23, 24 i 25 są wyróżnione czerwonymi, niebieskimi i zielonymi odcinkami. (b) Wykres rozrzutu między dzienną częstością CME uśrednioną dla okresów CR a liczbą plam słonecznych (v2) dla fazy wzrostu trzech cykli: 23 (czerwony), 24 (niebieski) i 25 (zielony). (c) Wykres rozrzutu między liczbą wystąpień SSN i HCME (na CR). Liczba punktów pomiarowych w cyklu 23 jest mniejsza, ponieważ usunięto sześć CR, które wykazywały mniej niż 50% wypełnienia ze względu na braki w danych SOHO. Wszystkie współczynniki korelacji na wykresach przekraczają krytyczne współczynniki Pearsona: dla 35 i 41 próbek wynoszą odpowiednio 0,53 i 0,50, przy prawdopodobieństwie wystąpienia zbieżności < 5 × 10-4. Źródło: Gopalswamy et al. 2023.

Z wykresów wynika, że:

- Ilości HCME w cyklu 23, 24 i 25 podczas fazy wzrostu są w przybliżeniu takie same, choć średnia liczba plam, SSN, jest znacznie niższa w cyklach 24 i 25,
- Korelacja między częstotliwością CME a SSN jest silna dla ogólnej populacji CME i HCME w fazie wzrostu,
- Dla większości parametrów porównujących cykle 23-25 cykl 25 wydaje się pośredni między cyklami 23 i 24 (Wykres 3, panele (b) i (c)), ale bliższy SC 24, co potwierdza, że cykl 25 jest podobny lub tylko nieznacznie silniejszy od 24, ale znacznie słabszy od 23. Wynik ten oznacza, że Słońce prawdopodobnie będzie nadal wykazywać tendencję obserwowaną w cyklu 24, a więc znaczny spadek swojej aktywności.


Oryginalna publikacja:

Nat Gopalswamy, Grzegorz Michałek, Seiji Yashir et al., What Do Halo CMEs Tell Us about Solar Cycle 25?, The Astrophysical Journal Letters, 952, 1 (2023)

Opisane wyniki są częścią badań prowadzonych w Zakładzie Astrofizyki Wysokich Energii Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.


Kontakt:

Grzegorz Michałek
Obserwatorium Astronomiczne
Uniwersytetu Jagiellońskiego
G.Michalek [@] uj.edu.pl

TKGS